Pasinler Zaferi'nin 970'inci yıl dönümü kutlandı

Erzurum Post- Anadolu’nun fethinin baş zaferlerinden olan 1048 Pasinler Savaşı'nın 970'inci yıl dönümü bu yıl çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler renkli görüntülere sahne olurken temsili Pasinler Savaşı gerçeği aratmadı. 

 

Büyük Selçuklu Devleti ile Bizans arasında yapılan 1048 Pasinler Savaşını Büyük Selçuklu Devleti kazanmış ve Anadolu’yu yurt edinmek isteyen Türkler ilk başarıyı bu savaşla elde etmişti. 

 

Pasinler Zaferi’nin 970. yıl dönümü kutlamaları Pasinler ilçesinde gerçekleşti. Kortej yürüyüşüyle başlayan etkinliklerde Solo Türk’ün gösterilerinin yanında Cirit, Gökbörü, Geleneksel Türk oyunları, Atlı akrobasi ve Pasinler Savaşı'nın canlandırılması yapıldı. 

 

Pasinler Zaferi'nin, Türklirin Anadolu’ya yerleşmenin ilk seferi olduğunu ifade eden Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu, “Bu kutlamaları yapma amacımız Türklerin 1048 yılındaki Pasinler savaşını kazanarak Anadolu ya yerleşmek için attıkları ilk adımları tekrardan canlandırmak. 1071 Malazgirt Zaferi'nın ve Türklerin Anadolu'ya yerleşmesinin ilk seferleri 1048 Pasinler Savaşı ile olmuştur” dedi. 

 

Pasinler Zaferi'nin 970'inci yıl dönümü etkinliklerine Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Milletvekili İbrahim Aydemir, Büyükşehir Belediye Başkan vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, askeri erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

 

Pasinler Savaşının 970'inci yıl dönümü etkinlikleri akşam saatlerinde yapılacak olan konser programıyla sona erecek.

Yorum Yaz