Türk Yıldızları, 'Pasinler Zaferi' için geliyor!

Erzurum Post-(Haber Merkezi)- Anadolu'nun  kapılarını Türklere açan önemli zaferlerden olan, Pasinler Zaferi'nin 970. yıl dönümü, yarın Erzurum'un Pasinler ilçesinde bir dizi etkinliklerle kutlanacak.

 

 

Türk Hava Kuvvetleri'nin gösteri timi SOLOTÜRK 'ün de (Türk Yıldızları) gösteri yapacağı etkinlikler kapsamında, Pasinler Zaferi'nin canlandırılmasının yanı sıra okçuluk, atlı gösteriler, cirit ve diğir geleneksel Türk savaş sporlarından örnekler sunulacak.

 

Pasinler Zaferi'nin 970. yıl dönümü nedeniyle  www.erzurumpost.com'a  değerlendirmelerde bulunan Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu, 1048 Pasinler Savaşı'nın Türk tarihi açısından önemini anlattı.

 

 

TÜRKLERİN ANADOLUYU YURT VE VATAN EDİNMESİNİN BAŞLANGICI 

 

Pasinler Savaşı'nın, Türkler'e Anadolu'nun kapılarını açtığını vurgulayan Prof.Dr. Kürkçüoğlu, "Selçuklu Sultanı Tuğrul Şah’ın kardeşi olan Çağrı Bey, 1018'de 3 bin kişilik bir kuvvet ile yola çıkarak Van Göl'ü havzasını dolaşmaya başladı. Tuğrul Bey'e 'Anadolu'ya yerleşelim' diyerek bir rapor veriliyor. Selçukluların o dönemde yeni bir yurt bulma, yerleştirme ve halkın isyan etmesi en büyük problemleri idi.Tuğrul Bey'e verilen raporda Anadolu'nun yaylak ve kışlak hayatı açısından uygun bir coğrafya olduğu vurgulanıyor.  Türklerin Anadolu'yu vatan edinmesinin başlangıcının Çağrı Bey'in 1018'de başlattığı İç Anadolu seferleridir" dedi. 

 

 

Kürkçüoğlu, Anadolu'da o dönemlerde azınlık halde Ermeni ve Gürcülerin yaşadığını da belirterek şunları anlyattı:

 

" Tuğrul Bey'in üvey kardeşi İbrahim Yinal Bey, 1047 yılında doğudan seferlerle Selçukluların başkentine gelen Türkmen ordularına, 'Siz Anadolu topraklarına gidin, ben de arkanızdan geleceğim.' dedi. Gerçekten İbrahim Yinal Bey Türkmenleri gönderir ve kendisi de Selçuklu ordularının başında Anadolu'ya gelir."

 

 

 

 

 "ANADOLU BİZİM İSE PASİNLER ZAFARİNE BORÇLUYUZ..."

 

 

Pasinler ilçesinin Ügümü köyünde 18 Eylül 1048 tarihinde karşılaşan iki ordu arasında çetin bir mücadelenin cereyan eder,  Ermeni ve Gürcülerin olduğu Bizans ordusunun komutanın Gürcü Liparit,  haçlı zihniyeti içerisinde Selçuklu'ya karşı bir ittifak oluşuyordu çünkü onların hedefinde Türkleri Anadolu'ya sokmama düşüncesi vardı. Türkler artık 1018 tarihinden sonra sık sık Anadolu'yu ziyaret etmiş, bu coğrafyadaki kasaba, köy ve kenti yavaş yavaş fethetmeye başlamıştır. 1048 yılında Gürcü komutan Liparit kontrolündeki Bizans ordusu, İbrahim Yinal komutasındaki Selçuklu ordusu karşı karşıya geliyor. Bizans ordusu yoğun bir savaşın ardından Ügümü köyü önündeki meydanda mağlup ediliyor. 1048 Pasinler Savaşı bizim için tarihimizde önem arz eden bir büyük zaferdir. Anadolu coğrafyasında yaşıyorsak, 1048 tarihindeki Pasinler Zaferi'ne borçluyuz. Pasinler, Anadolu'nun Türkleşmesine zemin hazırlayan bir savaştır."

 

 

Prof.Dr. Kürkçüoğlu, 1018-1071 arası Türkmen ordularının Anadolu'nun farklı noktalarına akınlar düzenlemesinin ve 1071 Malazgirt Zaferi'nin ardından artık Anadolu'nun Türk milletinin ebediyen ve sonsuza kadar yaşatacağı, üzerinde bayrağının dalgalanacağı şekilde vatanlaştığını kaydetti.

Yorum Yaz