Erzurum Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı

Erzurum Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı
TÜYAP Anadolu Fuarları ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Erzurum Tarım ve Hayvancılık Fuarı"  açıldı.

Erzurum Post- (Haber Merkezi)-Türkiye'nin en kapsamlı "Tarım ve Hayvancılık Fuarı" bugün Erzurum"da ziyaretçilerine kapılarını açtı.  Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi'nde düzenlenen açılışa AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın, ETB Başkanı Hakan Oral ile diğer ilgililer çok sayıda çiftçi katıldı.

 


-"ERZURUM DOĞU ANADOLU'NUN TARIM VE HAYVANCILIK MERKEZİ"

 


Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, açılışda yaptığı konuşmada, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov'un katılmasının fuara uluslararası boyut kazandırdığını söyledi.

 

Erzurum'un Doğu Anadolu Bölgesi'nin tarım ve hayvancılık merkezi olduğunu belirten Vali Azizoğlu, Atatürk Üniversitesinin bölgedeki tarım ve hayvancılığı geliştirmekle ilgili önemli çalışmalar yaptığını anlattı.

 

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin bu alandaki en önemli çalışmasının Rusların Romanov koyunu ile Erzurum'un yerli koyununun ıslahı sayesinde yeni bir cins üretimi oduğunu vurgulayan Azizoğlu, şunları kaydetti:

"Çok önemli aşamaya gelindi. Böylece hayvancılıkta da Rusya ile ortak faaliyet yürüttüğümüzü ifade etmek istiyorum. Erzurum, yüz ölçümünün üçte ikisi mera olan, hayvancılığa elverişli arazilerin bulunduğu önemli şehirlerimizin başında geliyor. İstiyoruz ki bölgeyi hayvancılık merkezi yapalım. Bu binada 3 fuar yaptık. Bunlardan ikisi tarım ve hayvancılık fuarıydı. Bu, bizim ve bölgemiz için hayvancılığın gelişmesi açısından çok önemli bir fuar. Bunun ardından Rusya, İran, Gürcistan ve Azerbaycan ile de ortak fuarlar düzenlemek istiyoruz."

 


- "ERZURUM'A ORTADOĞU'NUN EN BÜYÜK FUAR ALANINI İNŞA ETTİK"

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise yaptığı konuşmada küreselleşen dünyanın dışında kalmamak, dünya ticaretinden pay alabilmek için fırsat ve avantajlardan yararlanmanın ülkeler ve bölgeler için büyük önem kazandığını söyledi.

 


Ekonomik aktörlerin yeni pazarlara ve alıcılara ulaşabilmek için farklı stratejiler oluşturdukların vurgulayan Başkan Sekmen, "Bu stratejilerin en önemlilerinden biri, iç ve dış fuarların organize edilmesidir. Fuar hizmeti bölgesel kalkınma dinamiklerinin harekete geçirilmesinde en önemli etkendir. Bu düşünceyle hareket ederek Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın adını taşıyan Orta Doğu'nun en büyük fuar merkezini şehrimize inşa ettik." dedi.

 


Sekmen, TÜYAP ile yaptıkları işbirliği sonucu Türkiye'nin dış pazara açılan ve en önemli ticaret kapısı konumundaki Erzurum'da ki fuar merkezinin geçmişteki İpek Yolu'nda olduğu gibi bölgenin kilometre taşı olacağınıbelirtti, Büyükşehir belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "TÜYAP ve Erzurum Büyükşehir Belediyesinin işbirliği ve diğer paydaşlarımızın katkısıyla bugün açılışını gerçekleştireceğimiz Erzurum Tarım ve Hayvancılık Fuarları'nda tabiri yerindeyse tarım ve hayvancılık sektörünün kalbi ilimizde atacak." diye konuştu.

 

 

- "70 FARKLI STANTTA 100'E YAKIN FİRMA ÜRÜNLERİNİ TANITACAK"

 

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz ise Erzurum'daki fuarcılık sektörüne yeni bir soluk getirecek kaliteli bir işe imza attıklarını dile getirdi.

 

Alagöz, fuar hakkında katılımcılara şu bilgileri verdi: "Fuar merkezimizin altında 70 farklı stantta 100'ün üzerinde firma ürünlerini beğeniye sunacak ve birbirinden önemli ticari bağlantılara da fuarlarımız aracılığıyla ev sahipliği yapmış olacağız. Türkiye'nin dört bir tarafından çok geniş havzadan da ziyaretçi kitlesi fuarlarımıza iştirak edecek. Bunun dışında Gürcistan, İran ve Azerbaycan'dan 100'e yakın yabancı iş insanını fuarımızda iş bağlantısı yapmak üzere misafir edeceğiz. Modern eserin Erzurum'umuza ve ülke ekonomimize kazandırılması çok önemli bir vizyon işiydi ve bu vizyon çerçevesinde de inşallah yeni işlevimizle beraberde Erzurum ve bölge havzamızı da canlandırmaya devam edeceğiz."

 


TARIM ALANINDAKİ TÜM TEKNOLOJİK GELİŞMELER ÇİFTÇİLERLE BULUŞACAK

 

Fuarda tarımsal mekanizasyon ve ilgili teknolojiler, traktör ve tarımsal mekanizasyon yan sanayi, su ve sulama teknolojileri, gübreler, tohum, organik tarım ekipmanları, hayvansal üretim teknolojileri, süt endüstrisi, hayvan sağlığı ve veterinerlik hizmetleri ve ilgili ürünler sergileniyor.

 

 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Erzurum Valiliği, Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası, Erzurum Ticaret Borsası, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Erzurum Koordinatörlüğü ve KOSGEB'in de destek verdiği fuar, 23 Eylül'e kadar açık kalacak

Yorum Yaz